Disciplíny s pútavými názvami, ktoré v sebe skrývali určité tajomstvo, museli absolvovať všetky zaregistrované deti.
Na začiatku dostali kartičku s menom, priezviskom a jednotlivými disciplínami. Prvá disciplína sa volala Silná ruka – deti si mohli detailne prezrieť auto s hydraulickou rukou, ktoré z lesa vyváža drevo. Druhá disciplína sa volala Traf ma – hádzanie šišiek do vedra sprevádzalo veľa smiechu a radosti.
Tretia disciplína Medvedia pochúťka zaujala asi najviac – včelár z Pribyliny Ján Vrbičan pútavo hovoril o včielkach a ich práci a neobyčajnom význame včiel pre prírodu a spoločnosť. Keď je v lese tma – bola disciplína skutočne veselá. Deti so zaviazanými očami v sprievode rodiča museli prejsť dráhou, na ktorej rodič navádzal slovami svoju ratolesť.
Kynológia je neoddeliteľnou súčasťou poľovníctva a názov disciplíny Psí kamoši hovorí za všetko. Pif Paf bola disciplína, v ktorej si deti vyskúšali vzduchovku, detský luk a detskú kušu.
Potom sa deti presunuli do súťaže plnej smiechu pod názvom Aj po troch to pôjde, v ktorej si dvojica detí zviazala jednu nohu a hopkaním ako zajko prechádzali prekážkovou dráhou. Super jazda bola ako živý fúrik plný smiechu. To rodičia „fúrikovali“ svoje dieťa.
Ukážku trofejí z Poľovného revíru Bystrá s odborným výkladom a poznávaním zveri v našej prírode mohli deti zažiť na disciplíne s názvom Hádaj, kto v lese býva. Pribylinskí hasiči zas otvorili hasičské auto, vybrali hadice a deti mohli striekať priamo na cieľ.
Do pribylinského Dňa detí sa zapojili i Štátne lesy SR, OZ Liptovský Hrádok. Pre najmenších pripravili disciplínu Zahraj sa v lese s veľmi pútavým a odborným výkladom o živote v lese v réžii Michaly Ondrejkovej. Deti si posadali na zem a určovali, spoznávali spevavce, dravce, mohli chytať ryby zo suchého rybníka a spoznávať zver žijúcu v tatranskej prírode.
Koník patrí do lesa od pradávna, ale potvrdilo sa, že deťom sú koníky veľmi blízke. Disciplína s názvom Povozím ťa bola pre ne doslova atrak-ciou. Každé dieťa sa mohlo povoziť na obrovskom ťažnom koníkovi. Bol to zážitok – malé dieťa a velikánsky kôň.
Ďalšou športovou disciplínou bol Prechod cez rieku. Prvý pohľad – to bude ľahké. Totiž zdanlivo dve jednoduché laná uviazané o dva stromy vyzerali pohodovo, no pohyblivé lano a prechod pomocou neho robilo deťom ťažkostí. Potrebovali veľa odvahy a zručností, aby disciplínu zvládli. Deň ako vyšitý nielen počasím, ale hlavne radosťou, šantením a smiechom detí i dospelých. Veľa disciplín, no víťazmi boli všetci. Odmena? Pohoda v srdiečkach a balíček dobrôt, píšťalka a vynikajúci kotlíkový guľáš z diviny pre každého malého aj veľkého. Bonusovým záverom bol nafukovací hrad so šmýkačkou a hasičská pena od hasičov z Liptovského Hrádku.
Dospelí si mohli prezrieť výstavu zhodov jelenieho parožia, ktorú pripravili PR Bystrá Pribylina, PZ Belanská Vavrišovo a PZ Machy Liptovská Kokava. Kráľ našich hôr je určite jeleň a jeho parohy sú kráľovskou korunou. Západné Tatry ponúkajú veľmi kvalitné jelenie zhody, ktoré tešili návštevníkov i milovníkov prírody.
Konštatovanie organizátorov: „Sme radi, že sa nám aspoň na jeden deň podarilo odtrhnúť detí od mobilov a počítačov a mohli sme spoločne v prírode pod Západnými Tatrami zažiť kúsok prírody v dobrej nálade. To plné šťastie detí i dospelých bolo nádherné. Chceme sa poďakovať sponzorom, mamičkám z Medovníkového domčeka, poľovníkom z Pribyliny a všetkým, ktorí pomohli zorganizovať Deň detí v Pribyline. Táto akcia sa stáva tradíciou s vysokou kvalitou. Tohtoročná účasť stoštyridsiatich zaprezentovaných detí je doteraz rekordná.“
Čo k nádhernému dňu dodať? „Bolo úžasné vidieť toľko veľa šťastných detí a spokojných dospelých,“ uzavrela jedna z mamičiek Jana Harbach.