Sileo a ľadové káľovstvo

júl13

Sileo a ľadové káľovstvo

zima 0 comments

Po letnej sezóne a horúcich dňoch nabitých zážitkami a zaujímavými aktivitami prichádza aj na Sileo čarovná zima. Štebot vtáčikov pomaly utícha, Račkov potok zamŕza, takže už nie je počuť šum tečúcej vody predierajúci sa pomedzi stromy a krajinou sa rozlieha panenské ticho. Až má človek na chvíľu pocit, že zamrzol aj čas. No nie nadlho. Zima v tomto období totiž ponúka široký sortiment aktivít pripravených práve pre vás.

Za zmienku určite stojí zjazdové lyžovanie. V blízkom okolí sa nachádza top slovenské lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry na vrchu Chopok dosahujúcom 2024 m. Samotná aréna disponuje 49 km dlhým úsekom trás rôznych obtiažností – 13 modrých, 15 červených, pre náročnejších jedincov 6 čiernych zjazdoviek a 12 free-ride zón. Nachádza sa tam 15 vlekov, 8 sedačkových a 5 kabínkových lanoviek. Do Demänovej sa dostanete len za 15 minút od nás stačí už iba nastúpať do Jasnej.

Pre ľudí, ktorí hľadajú skôr komornejšiu atmosféru za priateľnejšiu cenu, je ideálne Opalisko v Závažnej Porube. Tam nájdete 3 zjazdovky, z toho 1 modrú a 2 čierne. Na kopec vás vyvezú 4 vleky a 1 sedačková lanovka. Nachádza sa tu výborná lyžiarska škola PEPE ski, ktorej inštruktori budú zaručene priateľskí nielen k vašim deťom, ale aj k vašim peňaženkám. A ak hľadáte výstroj, odporúčame ju požičať si ju práve tam.

Snehovou guľou zo Silea dohodíte aj na Štrbské pleso. Nachádza sa tam 9 km ľahkých a stredne ťažkých tratí, 5 vlekov a 1 škôlka, 3 sedačkové lanovky a takmer 27 km upravených bežeckých tratí. A zábava ešte nekončí. Ak by vám táto ponuka náhodou stále nestačila, z malých stredísk máte k dispozícii v blízkom okolí Podbanské, Vyšnú Bocu, Čertovicu a Žiar. Z tých väčších na vás čakajú 50 km vzdialené Malinô Brdo alebo Tatranská Lomnica.

Prostredie Silea je ideálne aj pre milovníkov bežeckého lyžovania. K dispozícii je niekoľko trás, ktoré križujú lúky rozprestierajúce sa navôkol celého penziónu. Zaujímavosťou je úsek z Podbanského do Liptovskej Kokavy, ktorý sa pýši nádhernými výhľadmi na Kriváň.  Aj napriek tomu, že v dvoch miestach (cez most a hlavnú cestu) v úseku Liptovská Kokava – Sileo, je potrebné bežky vypnúť a preniesť, v princípe sa touto trasou dostanete na bežkách až k nám ( Liptovská Kokava – Sileo 4 km).

Ak ste našli vášeň v backcountry bežkách, krajších miest je naozaj málo. Mimo civilizácie, lesom či lúkami v prašane s dobrou podkladovou vrstvou si každý nájde to svoje. Hlavne v objatí ticha a mimo ľudí.

Hory v našom regióne sú vhodné taktiež aj pre skialpinistov. Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou lyžovania, bežkovania a navigácie. Na túto aktivitu je ideálna Končistá vo výške 1994 m.n.m alebo Klin siahajúci do výšky 2173 m.n.m.

Atraktívnym zimným zážitkom sú určite ľadopády. Minimálne pre tých, ktorí by chceli v zime na cencúľ aj vyliezť, nie len ho olízať 🙂 Vieme vám samozrejme zabezpečiť aj sprievodcov.

Zima stále nekončí a predvádza sa v celej svojej kráse. Príjemne stráveným časom počas zimných mesiacov je aj pekná túra Račkovou dolinou. Zvuky prírody z leta nahradzuje praskajúci sneh pod nohami, cez zasnežené konáre stromov sa prediera zubaté slnko a studený mráz a  zimný vetrík vám na tvári okrem úsmevu zanechajú aj vyštípané červené líca. Ak sa neradi brodíte skuste to v snežnichach.

Po náročnom dni na svahu si mnohí z vás určite radi vychutnajú zaslúžený oddych a relax, ktorý  ponúka Termal park Tatralandia alebo SPA rezort v hoteli Permon, vzdialený len 8 km od Silea, do ktorého vám vieme ponúknuť vstupenky za zvýhodnen ú cenu.

 

Aktivity priamo na Sileu

Do pozornosti ale určite chceme dať jednu z najlepších špecialít nášho penziónu, a to náš súkromný „Sileo Wellness“ v podobe horúcej kade pod krásnou nočnou oblohou alebo naopak ľadový potok pre otužilcov hneď „za rohom“. Horúca kaďa, fľaša prossecca, dobrá spoločnosť, dokonca aj možnosť premietania filmov na plátne priamo von v areáli penziónu. Inými slovami – naša zimná terapia. #sileotherapy

Počas zimných mesiacov je u nás samozrejmosťou aj ľadová plocha a zimné korčuľovanie. Hokejové derby medzi hosťami po výdatných raňajkách sú už tradičným ranným rituálom. Do pozornosti dávame aj každoročne sa konajúci hokejový turnaj pod názvom Winterclassic, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou zimy na Sileu.

Samostatnou kapitolou je naša čajová hitparáda. Starostlivo a ručne zberané bylinky počas letných mesiacov nachádzajú svojich milovníkov hlavne počas zimnej sezóny. Omamná vôňa materinej dúšky, medovky, bazy, lipy, šípky, agátu, tymianovej dúšky, hlohu, a mnohých iných príjemne sprevádza praskajúci ohník tlejúci v reštauračnom krbe. Príjemnú zimnú idylku môžete doplniť hraním rôznych spoločenských hier, mini stolného tenisu, či zabalený v deke čítajúc niektorú z kníh, ktorú si viete sami vybrať z našej vlastnej zbierky.

A po tom, čo dohorí posledné polienko v našom krbe, dopraská posledný sneh pod nohami, roztopí sa posledný cencúľ a otočí sa posledná zimná strana v kalendári, na vás nedočkavo čaká nová letná sezóna a spolu s ňou aj my. Už teraz sa na vás tešíme a dúfame, že sa k nám budete radi vracať a cítiť sa u nás ako doma. Lebo ako sa u hovorí, všade dobre, na Sileu najlepšie 🙂 .