Cykloturistika

Cykloturistika na Slovensku sa teší čoraz väčšej obľube.

Vo všetkých regiónoch je vyznačených spolu viac ako 10 000 km cykloturistických trás. Liptov sa takisto mení na cykloregión. Množstvo trás na seba nadväzuje, čím ich viete pospájať do väčších okruhov a užiť si tak dlhšie trasy.

Najznámejšou cyklotrasou je Vlkolínec – Pribylina. Spája najvýznamnejšie turistické centrá a atrakcie spolu s najkrajšími prírodnými úkazmi Liptovského regiónu.

Cyklotrasa Pribylina – Vlkolínec

Náš penzión Sileo sa nachádza v obci Pribylina, odkiaľ vedie viacero značených cyklistických trás.

Trasa Pribylina – Vlkolínec je 85 km dlhá. Najdlhšie vás povedie cez obce Jamník, Ružomberok a Pribylina, spolu približne 26 km. Stavíte sa aj v Partizánskej Ľupči, Závažnej Porube, Liptovskej Štiavnici či v Liptovskom Mikuláši.

Približne v polovici trasy sa nachádza Lazisko s prírodným prameňom.

Trasa Pribylina – Vlkolínec má spoločné úseky s trasami ako sú Vrchárska, Liptovská, Donovalská či Podtatranská cyklomagistrála.

Celá trasa je vedená pomedzi dedinky, pamiatky a prírodné pramene, takže o občerstvenie, osvieženie a kultúru isto nebude núdza.

Po ceste sa viete zastaviť napríklad v SPORT bare, na kolibe Tri studničky či na chate Opalisko.

Na výlet odporúčame vyhradiť si celý deň, nakoľko je trasa hlavne spoznávacia a budete často stáť.

Touto cyklotrasou prechádzate celým Liptovom a orientačne ju zvládnete za 5 až 6 hodín. Cesty sú väčšinou nespevnené, približne 12 km pôjdete po ulici.

Na aké cyklotrasy sa od nás ešte napojíte?

Pribylina – Kmeťov vodopád

Videli ste už najvyšší vodopád na Slovensku? Jeho kaskády majú výšku až 80 m. Tvorí ho potok Nefcerka, pretekajúci Nefcerskou dolinou.

Od nás sa k vodopádu dostanete približne za necelých 6 hodín. Trasa má cez 21 km, z toho 705 m je stúpanie a 275 m klesanie.Orientačnými bodmi je Račková dolina, Rázcestie pod Bystrou, Podbanské, Tichá dolina, rázcestie Pod grúnikom a samotný Kmeťov vodopád.

Pribylina – Tichá dolina

Národná prírodná rezervácia, ktorá patrí v rámci celého TANAPu k najzachovalejším oblastiam. K tejto mimoriadne vzácnej oblasti sa od nás dostanete za 4 hodiny.

Trasa je 15 km dlhá. Orientačné body sú rovnaké ako pri trase ku Kmeťovmu vodopádu, nakoľko sa Tichá dolina nachádza po ceste naň. 🙂 (Račková dolina, Rázcestie pod Bystrou, Podbanské a Tichá dolina)

Pribylina – Žiarska dolina (na Žiarsku chatu)

Žiarska chata sa nachádza v hornej časti doliny. Vyhľadávaná je najmä nenáročnými turistami a rodinami s deťmi, nakoľko výstup sa dá zvládnuť bez problémov. Cesta nadol sa dá urýchliť aj našou kolobežkou.

Trasa je cez 16 km dlhá a zaberie vám necelých 5 hodín. Orientačnými bodmi je opäť Račková dolina, ďalej prírodná rezervácia Pod holým vrchom a samotná Žiarska dolina.

Cyklo &  aqua bus

Medzi najvýznamnejšími zastávkami cykotrasy premáva počas celej letnej sezóny cyklo & aqua bus. Linka premáva trikrát do týždňa – v piatok, sobotu a nedeľu.

Kolobežka na prenájom

V našom penzióne vám vieme požičať offroadovú kolobežku s dojazdom až 12 km. Nakoľko ide o adrenalínovú záležitosť, minimálny vek je 12 rokov. Cena požičania kolobežky je 10 EUR.

Kam sa oplatí ísť pozrieť?

Aquaparky

Liptovský región sa pýši viacerými vodnými atrakciami.

Nachádza sa tu najväčší vodný komplex Tatralandia, celoročne otvorené kúpele Lúčky, Gino Paradise Bešeňová či letné termálne kúpalisko Termal Raj Liptovský Ján. Všetky miesta máte v blízkosti a ľahko sa k nim dostanete na bicykli či cyklobusom.

Liptovský Hrádok

Tesne pred koncom trasy Vlkolínec – Pribylina budete prechádzať Liptovským Hrádkom. Rozhodne sa oplatí pozrieť si tamojší hrad a kaštieľ, kde máte možnosť vidieť nielen interiér kaštieľa, ale aj kompletné nádvorie.

Demänovská dolina

Táto trasa križuje aj Demänovskú dolinu, kde odporúčame navštíviť aspoň jednu z dvoch Demänovských jaskýň, ktoré patria k najvyhľadávanejším jaskyniam na Slovensku. Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody.